Ataşehir Göz Kapağı Düşüklüğü | Ali Cemal Yılmaz

Ataşehir Göz Kapağı Düşüklüğü

Ataşehir Göz Kapağı Düşüklüğü

Ataşehir Göz Kapağı Düşüklüğü

Ataşehir göz kapağı düşüklüğü erkek, kadın herkeste görülen bir durumdur. Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde daha sık rastlanır. Eğer gözü kapatacak kadar rahatsız eden bir hal alırsa cerrahi operasyona ihtiyaç duyulabilir. Operasyona geçmeden önce düşüklüğün altında yatan neden tespit edilmelidir.

Ataşehir Göz Kapağı Düşüklüğünün Nedenleri ve Belirtileri

Ataşehir göz kapağı düşüklüğü farklı nedenler sonucunda ortaya çıkabilir. Genelde tek gözde olur, ancak bazen iki gözde de görülmesi mümkündür. Ayrıca bu durum doğuştan ya da sonradan oluşabilir. Eğer doğuştan varsa bunun nedeni, göz kaslarının anne karnında gelişmemiş olmasıdır.

Sonradan oluştuysa da bunun nedeni;

  • Göz kapağı kaslarının zayıflaması
  • Göz tümörleri
  • Yaralanma
  • Gözün darbe alması
  • Yaşlılık

Şeklinde sıralanabilir. Nedenleri belirlenirken belirtiler çok büyük rol oynar. Eğer hafif bir düşüklük varsa bu çok sorun teşkil etmez, dış görünüşü de etkilemez. Ancak bazen kişinin görme yetkisini olumsuz etkiler, gözlerin kurumasına ya da yaşlanmasına neden olur ve kişiye yorgun, mutsuz bir görünüm verir.

Ataşehir Göz Kapağı Düşüklüğü Teşhisi

Ataşehir göz kapağı düşüklüğü teşhis etmesi oldukça kolay bir durumdur. Eğer ciddi bir sorun haline geldiyse dış görünüşü de etkiler. Göz kapaklarındaki değişim hasta tarafından da kolayca anlaşılabilir. Doktor da fiziksel muayene yaparak ve tıbbi geçmişini öğrenerek gerekli teşhisi tamamlar. Bu aşamada biomikroskopi simli yarık lamba muayenesi ve tensilon testi de yapılır.

Ataşehir Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavileri

Ataşehir göz kapağı düşüklüğü altında yatan neden teşhis edildikten sonra tedavi aşamasına geçilebilir. En etkili tedavi yöntemlerinden biri göz kapağı estetiğidir. Bu uygulamada göz kapağındaki fazla yağ ve deri dokusu ameliyat ile alınır. Bunun için göz kapağına ufak bir kesi atılır.Bu kesi ameliyattan kısa bir süre sonra kaybolur. Bu yüzden iz kalma durumu da söz konusu olmaz.

Göz kapağı düşüklüğü estetiği ya da ameliyatı genelde 35 yaş üstü kişilere yapılır. Ancak düşüklük görmeyi etkileyecek kadar fazlaysa o zaman yaşa bakılmadan da yapılabilir. Ameliyat sonrasında ise kişinin yüz ifadesi dahi tamamen değişir, daha canlı bakmaya başlar.