Ataşehir Göz Kapağı Estetiği | Ali Cemal Yılmaz

Ataşehir Göz Kapağı Estetiği

Ataşehir Göz Kapağı Estetiği

Ataşehir Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği yapımının genel sebebi göz çevresinin sahip olduğu ince yapı ve mimik kullanımı sebebi ile erken yaşlanmasıdır. Göz kapaklarında bireylerin yaşına bağlı, içe veya dışa dönme, düşüklük, göz altı torbası ve sarkmalar görülebilmektedir. Bu tür durumlar ameliyat ile çözülebilen durumlardır.

Göz Kapağı Estetikleri

Göz kapağı estetiği (Bleafaroplasti) çeşitleri mevcuttur. Bireyler şikayetlerine ve gerekliliğe göre ameliyat olmaktadırlar.

Üst göz kapağı cildinde oluşan yaşa bağılı sarkmalar için üst kapak bleafaroplasti uygulanabilir. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen bu ameliyat her iki göz kapağı için toplan 45 dakika ila 1 saat arasında gerçekleşir.

Yapılan bu ameliyat sonucunda ise ilk günlerde bireylerin göz kapaklarında ödem ve morarma gözlemlenebilir. Göz kapağındaki ödem 7 gün içerisinde geçerken morarmalar, ödeme göre daha sonra geçmektedir. Ameliyat sırasında göz kapağına konulan dikişler ameliyattan 1 hafta sonra alınmaktadır.

Bireylerin alt göz kapaklarında yaşlanmaya bağlı olarak torbalanma görülebilmektedir. Oluşan bu torbaların alınmasının adı ise alt kapak bleafaroplasti olarak geçmektedir. Bu ameliyat, bireyin kirpik dibinden veya alt kapak içinden bir kesi ile gerçekleştirilir. Bu ameliyat sonrası oluşabilen ödem 7 gün içerisinde geçerken morarmalar daha uzun süre sonra geçmektedir.

Göz kapağı cildinde bazı kırışıklıklar oluşabilmektedir. Kaz ayağı adı verilen bu kırışıklıklar göz çevresi botoks uygulaması ile tedavi edilebilmektedir.

Bazılarında bebeklik döneminde ya da hayatlarının daha ileri dönemlerinde üst kapaklarda düşüklük görülmektedir. Üst kapaklarda görülen bu düşüklük bebeklerde olduğunda ilk önce üst kapağın göz bebeğini örtüp örtmediği tespit edilmektedir. Üst kapak göz bebeğini örtüyorsa bu bebeklerde gözün tembelleşmesini sağlayabilir. Bu durumda hemen ameliyat edilmesi gereklidir. Üst kapak, göz bebeğini örtmüyorsa bebek 4 ila 5 yaşlarına geldiğinde ameliyat edilmektedir.

Üst kapakta düşüklük yaşanması bireyin görme alanını daraltmaktadır. Bu sebep ile bireyin ameliyat olması gerekmektedir. Yapılan bu ameliyat sadece dışarıdan görüldüğünde estetik gözükmek için değil bunun yanında bireyin görme alanını genişlettiği için çok önemlidir.

Yetişkinlerde göz kapağı düşüklüğünün yaşanmasının en büyük sebebi yaşlanmadır. Yetişkinlerde görülen bu durumun tedavisi ameliyattır.