Ataşehir Göz Kapağı Pitozu | Ali Cemal Yılmaz

Ataşehir Göz Kapağı Pitozu

Ataşehir Göz Kapağı Pitozu

Ataşehir Göz Kapağı Pitozu

Ataşehir göz kapağı pitozu yani göz kapağı hemen hemen herkeste görülebilecek bir durumdur. Bazı kişilerde daha hafif görülürken bazı kişilerde rahatsızlık verecek derecede olabilir. Nedenleri ise herkeste değişiklik gösterebilir. Ancak hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen bir durumdur. Özellikle çocuklarda göz tembelliği ismi altında görülebilir. Çocuktaki göz kapağı sarkması ileriki yaşlarında daha fazla ilerlemesin diye mutlaka sık sık muayene edilmelidir.

Ataşehir Göz Kapağı Pitozu Nedir?

Ataşehir göz kapağı pitozu genelde doğumda ortaya çıkar. Çoğunlukla tek gözde görülür ancak her iki gözde de görülmesi muhtemeldir. Pitozis hafif ya da ileri derecelerde olabilir. Eğer ileri derecedeyse kişinin göz kapağı uyku esnasında kapanmayabilir. Bu durum genelde doğuştan göz kapağı düşüklüğü olan kişilerde görülür. Levator kası gelişmediği için kendiliğinden de iyileşmez. Bu nedenle cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulur.

Eğer göz kapağı pitozu yetişkin döneminde meydana geldiyse bunun başlıca nedenleri göz kapağı ameliyatı geçirmiş olmak ya da levator kasının darbe sonucunda zarar görmesi ve göz kapağından ayrılmasıdır. Ayrıca göz tümörü ve diğer kas hastalıkları da pitozuya neden olabilmektedir. Nedeni ne olursa olsun tedavi edilmelidir. Çünkü kişilerin görme yetkilerini engellediği gibi boyun ağrısı ve şekil bozukluğu gibi sorunlara da yol açabilir.

Ataşehir Göz Kapağı Pitozu Tedavisi

Ataşehir göz kapağı pitozu mutlaka tedavi edilmelidir. Yoksa zamanla ilerler ve görme yetkisinin tamamen kaybolmasına neden olur. Tedavi aşamasında cerrahi uygulamalar yapılır. Lavetor kası ameliyat ile kısaltılır. Bunun için ilk olarak göz kapağına ufak bir kesik atılabilir. Bu sayede kaslar güçlenir ve sarkmalar engellenir. Eğer kaslar işlev göremeyecek kadar gevşemişse o zaman göz kapağı derisinin altında silikon bantlar yerleştirilir ve kaslar güçlendirilir.

Tedavi aşamasında ihtiyaç duyulan ek operasyonlar;

  • Üst kapaktaki deri fazlalığı
  • Üst kapak kıvrımı
  • Kaş pozisyonu

Şeklinde sıralanabilir. Tüm bu uygulamalar estetik operasyonlar adı altında yapılır. Eğer hastanın yaşı gençse o zaman operasyon göz kapağının iç yüzünden yapılabilir. Ayrıca ek operasyonlara da ihtiyaç duyulmaz. Ancak yaşı ilerlemiş kişilerde ek operasyonlara ihtiyaç duyulur.