Ataşehir Jinekomasti | Blog

Ataşehir Jinekomasti

Ataşehir Jinekomasti

Ataşehir Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde testosteron ve östrojen hormonlarının oluşturduğu dengenin bozulması ile oluşur. Oluşan bu dengezilik nedeni ile erkeklerde anormal meme dokusu büyümesi yaşanır. Bu büyüme iyi huyludur. Bazı vakalarda sadece bir memeyi etkileyebilirken bazılarında her iki memeyi de etkileyebilmektedir. Her iki meme düzensiz olarak büyüyerek birbirinden farklı boyutlara gelebilir.

Bu durum birçok vaka için ciddi bir sorun teşkil etmemektedir. Durumun ciddi bir sorun olmaması haricinde birey durum ile baş etme konusunda zorlanabilir. Jinekomastili erkekler, bazı durumlarda göğüslerinde ağrı hissedebilirler. Bazı vakalarda ise erkek birey yaşadığı durumdan dolayı utanma duygusu yaşayabilmektedir. Ancak bu durum ile baş edebilmek için bir hekim ile görüşülmesi gerekmektedir.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Jinekomasti, bireylerin vücutlarında bulunan testosteron hormonunun düzeyinde olan dengesizliklerden kaynaklı ortaya çıkar. Bu hormon dengesizliğinin birçok sebebi olabilmektedir. İlaç kullanımı, uyuşturucu, alkol, bitkisel ürünler, bitkisel takviyeler ve doğal hormon değişiklikleri, testosteron seviyesinde dengesizliklere sebep olabilmektedir.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti öncelikle kendisini şişmiş meme dokusu ve bazı zamanlarda göğüslerde hissedilen hassasiyet ile gösterir. Bireylerde göğüste şişlik, ağrı ve hassasiyet olmasının yanında memede akıntı olması halinde bireyler derhal bir hekime başvurmalıdır.

Jinekomastiye Karşı Nasıl Önlem Alınmalıdır?

Jinekomasti riskinin azaltılması için bireylerin dikkat etmesi gereken birkaç husus vardır. Bireyler alkol tüketiyorsa bu tüketim ölçülü olmalıdır. Doktor kontrolü haricinde ilaç kullanımı yapılmamalıdır.

Bireylerin bu riski azaltmak için dikkat edebileceği birkaç faktör vardır. Alkol tüketiminden kaçınmak ya da en azından bireylerin ölçülü olarak içmeleri gerekmektedir. Hekim kontrolü olmaksızın, amaç dışı ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Jinekomasti artık bireyin hayat kalitesini olumsuz etkileyecek kadar ağrılara, hassasiyetlere ve bireyde psikolojik sorunlara yol açarsa tedavi edilmesi gerekebilir. Tedaviler ilaç kullanımı ya da cerrahi operasyon şeklindedir.

Jinekomastili bireyler için hekimler tarafından sık kullanılan iki farklı cerrahi müdahale türü bulunmaktadır. Bunlardan biri olan liposuction, ameliyatında cerrah sadece meme yağını almaktadır. Cerrah meme bezi dokusunu geride bırakır. Bir diğer cerrahi müdahale türü ise mastektomi olmaktadır. Bu tür müdahalelerde cerrah meme bezi dokusunu tamamen çıkarır.