Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz | Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Ataşehir Saç Ekimi

Ataşehir Saç Ekimi

Ataşehir Saç Ekimi

Saç ekimi son dönemin en popüler uygulamalarından biridir. Özellikle erkeklerde genetik yüzünden meydana gelen saç dökülmeleri zamanla kelleşmeye yol açar. Bu durum dış görünüşlerini de olumsuz etkilediği gibi özgüven problemlerine yol açar. Saç kökü aktif olmadığı zamanlarda mikro cerrahi işlemleri uygulanır ve hem doğal hem de kalıcı sonuçlar elde edilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi oldukça kapsamlı bir uygulamadır. Doğal sonuçlar elde edilmesi için uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bunun için ilk olarak ense gibi daha yoğun saç köklerinin bulunduğu bölgelerden greft alınır. Ardından saçların seyreldiği ya da döküldüğü yerlere mikro cerrahi ile ekilir. Bu işlemde farklı yöntemler kullanılabilir. Son dönemin en popüler uygulaması FUE hem basit hem de iz bırakmayan bir yöntemdir. Bu yöntemde uygulanan adımlar;

  • Saç kökleri saçlı bölgeden tek tek mikro iğneler ile alınır
  • Saçsız deriye yine tek tek ekilir

Bu işlemde saçlı deri çıkarılmaz, kökler tek tek alınır. Bu sayede iz kalma ihtimali de en aza indirilir. Operasyon esnasında saçların ekim açısı, dalgalı ya da düz olmaları gibi detaylar da dikkate alınır. Aksi halde doğal bir sonuç elde edilmez. FUE yöntemi dışında kullanılan FURT yönteminde ise saçlı deri tamamen çıkarılır, bu yöntem çok fazla tercih edilmez.

Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

Günümüzde özellikle saçları dökülen, kelleşen erkekler saç ektirmek ister. Ancak kadınlarda da hormonal nedenlerden dolayı meydana gelebilen seyrelmeler saç ekimini tercih etmelerine neden olabilir. 18 yaşından büyük olan herkese uygulanabilen operasyon herhangi bir hastalığı olmayan, fiziksel gelişimini tamamlamış kişilere rahatlıkla yapılabilir. Saç köklerinin ekileceği alanın boş olması da bu işlem için oldukça önemlidir. Ayrıca kafa derisinde yara izi ya da ameliyat dikişi varsa bile yine uygulanabilir.

Saç Ekimi Nasıl Doğal Olur?

Saç ekimini etkileyen en önemli özellik doğal bir görünüm elde etmesidir. Bunun için saç çizgisinin çok iyi şekilde belirlenmesi gerekir. Bu çizgi herkeste farklılık göstereceği için operasyon öncesi analiz edilmelidir. Yüzün yapısı dikkate alınarak, alın ve saç kökleri başlangıcından çizgi belirlenmelidir.