Kadıköy Jinekomasti | Ali Cemal Yılmaz

Kadıköy Jinekomasti

Kadıköy Jinekomasti

Kadıköy Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun aşırı gelişmesi veya büyümesi durumudur. Jinekomasti genellikle ergenlik çağındaki veya ergenlik çağındaki bir çocuk ergenliğin hormonal değişikliklerinden geçtiğinde ortaya çıkar. Ancak yeni doğan bebeklerde ve yaşlandıkça erkeklerde de olabilir. Jinekomasti genellikle kadınlık hormonu (östrojen) ve erkeklik hormonu (testosteron) düzeylerindeki değişikliklerden kaynaklanır. Jinekomasti, antidepresanlar, antibiyotikler, kemoterapi, prostat kanseri ilaçları, ülser veya kardiyovasküler ilaçlar gibi bazı ilaçların yan etkisi de olabilir. Anabolik steroidler, eroin veya esrar gibi yasa dışı uyuşturucular da jinekomastiye neden olabilir.

Jinekomastinin belirtileri nelerdir?

Bir veya iki memede jinekomasti olabilir. Meme ucunun altında ağrılı olabilen bir yumru veya yağlı doku olarak başlayabilir. Göğüsler genellikle düzensiz bir şekilde büyür. Jinekomasti semptomları diğer tıbbi durumlar veya problemler gibi görünebilir. Teşhis için daima uzman hekiminize danışın. Hekiminiz sağlık ve ilaç geçmişinizi alacak ve size fizik, muayene yapacaktır. Diğer hastalıkları veya durumları ekarte etmek için testler de yaptırabilirsiniz. Hormon takibi ve diğer organlarınızla olan ilişkisini incelemesi için bir endokrinoloji uzmanına sevkiniz gerçekleşebilir. Tüm erkekler bir miktar östrojen üretirken, genellikle östrojenin meme dokusunun büyümesine neden olmasını engelleyen çok daha yüksek testosteron seviyelerine sahiptirler. Vücuttaki hormonların dengesi değişirse, bu bir erkeğin göğüslerinin büyümesine neden olabilir. Bazen, bu dengesizliğin nedeni bilinmemektedir.

Jinekomasti Tedavisi Nasıldır?

Jinekomasti vakalarının çoğu ergenlik döneminde ortaya çıkar. Durum genellikle tedavi olmaksızın kendi kendine iyileşir. Bu 6 aydan 2 veya 3 yıla kadar sürebilir. Göğüs büyütmenize bir ilaç neden oluyorsa, ilacı almayı bırakmanız gerekebilir. Bu sorunu çözebilir. Bir hastalık duruma neden oluyorsa, hastalığın tedavi edilmesi gerekecektir. Jinekomasti tedavisinde hormon tedavisi kullanılabilir. Nadir durumlarda, fazla dokuyu çıkarmak için ameliyat kullanılabilir. Örneğin, uzun süredir jinekomastiniz varsa, diğer tedavilere yanıt vermiyorsa ve size çok fazla sıkıntı veya acı veriyorsa, bir doktor ameliyat olasılığını tartışmak için sizi bir plastik cerraha yönlendirebilir. Obezite jinekomastinin yaygın bir nedenidir. Bunun nedeni aşırı kilolu olmanın östrojen düzeylerini artırabilmesi ve bu da meme dokusunun büyümesine neden olabilmesidir. Bazı insanlar için kilo vermek veya daha fazla egzersiz yapmak yardımcı olabilir, ancak bu her zaman durumu iyileştirmeyebilir.