Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz | Plastic and Aesthetic Surgery Specialist
<h1>Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz</h1><h2>Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery</h2>

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz

Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery

I graduated from Uludag University Faculty of Medicine in 1998. I worked as a general practitioner in Sinop and Karamürsel State Hospitals. I completed my specialization in Ankara Training and Research Hospital 2.Plastic Surgery service and became an Aesthetic, Plastic and Reconstructive Surgery Specialist. Between 2008 and 2010, I completed my compulsory service in Dışkapı Yıldırım Beyazıt and Diyarbakır Training and Research Hospitals. I did my military service at Izmir Military Hospital. I worked at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital for about 2 years. I am currently working in my own practice.

Our technology

BTL Exilis Elite ile cilde uygulanan bu enerji her dokuya iletildiğinden kişinin vücudundaki kolajenin tümü uyarılmaktadır. Uygulamadan hemen sonra ise bu canlanma süreci başlamaktadır. Uygulama sonunda kişinin gözle gördüğü ve hissettiği etki her geçen gün artarak devam eder.
Fraxel Dual Nedir? Bu non-invaziv uygulama, yaşlanma lekelerini, cilt tonu problemlerini, güneş hasarlarını, ince ve derin kırışıklıkları, akne izlerini veya genel cilt problemlerini tedavi amaçlı kullanılıyor. Fraxel Dual dalgaboyu sistemi, kişinin yaşı kaç olursa olsun veya cilt tonu ne olursa olsun en az rahatsızlığı yaşatarak cilt için zamanı geriye alabilen bir cilt yenileme teknolojisidir.
Buz Lazer, lazer epilasyon uygulamalarının en acısız, en hızlı ve en son teknolojisidir. Alexandrite, Diyot, Nd:YAG lazer dalga boylarını tek bir başlıkta birleştirmiştir. 3 dalga boylu lazer teknolojisiyle çalışır. Buz Lazer ile masaj konforunda ve kısa süren seanslarla uygulama yaptırabilirsiniz.

What Did They Say?

How can I thank you, sir? It has been 5 months since my eyelid surgery, I am so pleased that the scar has completely healed. I feel happy every day when I look into my eyes and say that I am glad to have known you, trusted you and had it done.

Tulay T

1 year ago, I had hair transplantation with the fue method at an affordable price. I am very happy with my hair right now, people I know do not believe that it has been transplanted. I would like to thank you very much for correcting this situation that has seriously hindered my positive thoughts.

İrem G.

I applied to my teacher Ali Cemal because of the burn marks on my face. He gave information about burn scars and treatment. Fraxel Laser application has been started, only 2 sessions have been applied and I can notice the change in the scars.

Naciye T.

Tereddüt etmeden doktora güvenin ben yaptırdım.Çok ilgili ve eli çok hafif güler yüzlü doktor.Ben memnunum şuan 3 hafta oluyor herkes beğeniyor soruyor bende tavsiye ediyorum.Teşekkür ederim doktor bey elinize sağlık

Ada E.

Surgical Procedures

Surgical procedures are based on surgical repair of diseases, injuries, and structural defects in the body that cannot be cured by drugs or other treatment methods, or by cutting and removing the diseased organ. It is one of the oldest branches of medicine. Surgery is the cutting of tissue from the body. You can perform this procedure as an outpatient or inpatient. It can usually be performed under local or general anesthesia.

Show More...