Yara ve Yanık Tedavisi

YANIK İZİ (SKARI) TEDAVİSİ

Yanık sonrası oluşan yara bazı durumlarda normal deri ile kapanmayabilir. Yanık yarası derinliğine göre değişik iyileşme paternleri gösterir. 1 derece ve 2 derece yüzeyel yanıklar normal deri ile kapanabilir. 2 derece derin ve 3. derece yanıklarda fibröz doku olarak adlandırılan skar doku ile iyileşir. Yanık skarı normalden ince (atrofik) olabileceği gibi anormal yara iyileşmesi sonucun kabarık (hipertrofik) de olabilir ve beraberinde pigmentasyon bozuklukları da olabilir.

Yanık skarı kozmetik bir sorun olduğu gibi ağrı, kaşıntı, eklem hareket kısıtlılığı gibi yaşam konforunu da bozan fonksiyonel bir problemdir.

Yağ greftleri, deri greftleme, cerrahi eksizyon, dermabrazyon, peeling uygulamaları, lazer uygulamaları denenmiştir.

MİKROFAT

Otolog mikrofat kollojen üretimini tetikler akabinde deri kalınlığı ve kalitesi artar. Deri frajilitesi azalır, esnekliği ve derinin mobilitesi artar. Pigmentasyon bozukluğu düzelir, damarlanma artar. Bu etkilerin hepsini yağ dokusunda bulunan mezenşimal kök hücre sayesinde yapar. Derinin dermal tabakasını taklit eder, ideal bir mikro çevre oluşturur.

LAZER TEDAVİSİ

Çok farklı dalga boyuna sahip lazerler kullanılmasına rağmen en çok etkiyi non ablatif erbiyum lazer kullanılmaktadır. Fraksiyonel olarak kullanılır. 1550 nm dalga boyuna sahip enerji ile kolonlar şeklinde termal hasar oluşturulur ve sonrasında komşu sağlam doku rejenarasyona uğrayarak, dermal kalınlaştırır. Kollejen sentezi ve remodeling ile olmaktadır. 1937 nm dalga boyu talyum lazer ile skar üzerindeki pigmentasyon bozuklukları düzeltilmektedir. Wabiel ve arkadaşları hastalar % 90 fayda görmüştür. Bunların % 60 iyi derece fayda görmüştür. Hastaların % 80 inde renk bozukluğu deri kalınlığı ve esnekliği artmıştır. 3 ay sonrada bu yara skarının iyileşmesinden hastaların dolayı özgüvenleri de artmıştır.

KOMBİNE TEDAVİ

Gerek yağ grefti gerek de lazer tedavisi ile ilgili çok sayıda çalışma mevcuttur. Fakat ilk kez Onur Erol ve arkadaşları bu iki çalışmayı birleştirerek 288 hastanın yanık skarını tedavi etmişlerdir. İlk önce 5 seans fraksel laser kullanmışlar. Lazer tedavisi skarın esnekliği ve kalitesi artmış, cilt düzensizliklerini ve hiperpigmentasyonu azaltmıştır. Sonrasında tüm hastalar 3 seans mikrofat greft uygulaması yapılmış. Sonuçta cilt dokusunda belirgin iyileşme ve skar yumuşaklığında artış olduğunu görmüşlerdir. Genel olarak, hastalarında % 40-80 iyileşme görmüşler. Tüm hastalar ve aileleri sonuçlardan memnun olduklarını bildirmişler.

Bizde kliniğimizde fraksel lazer ve mikrofat ile yanık skarlarını başarılı şekilde tedavi etmekteyiz.

Online Randevu

Randevu Al