Burun Estetiği Sonrası Süreç

Burun Estetiği Sonrası Süreç

İSTİRAHAT: Hasta günlük bakımlarını rahatlıkla yapabilir. Fakat en az 5 gün 45 derece baş yukarıda yatak istirahati önerilir. Bu hastanın daha huzurlu ve ödemlerin daha hızlı geçmesini sağlayacaktır.

İLAÇ: Hastalara evde antibiyotik ve ağrı kesicikullanır. Ayrıca gergin olan, alerjik bünyelere ve uykusuzluk sorunu yasanlara antihistaminik verilir.

TEMİZLİK: Bu hastaların en büyük zorluk yaşadığı bir durumdur. Hastalar, burun ve genel temizlik yapamamaktan hep yakınırlar. Burunda birçok sebepten dolayı slikon tampon kullanılır. Bu tamponlar4-7 gün kullanılır. Tamponlar çıkarıldıktan sonra serum fizyolojik veya okyanus suyu ile fiziksel temizlik yapılır. Yağlı pomatlarla da burun içi nemlendirilir. Tampon çıkarmadan önce de bu pomatlarla burun delikleri tabanı ve tamponların çevresindeki kan pıhtıları temizlenir.
Bir hafta boyunca burun cildinin üzerinde atel olduğu için atel ciltte kaşıntıya yol açabilir. Şimdilerde plastik ateller kullanılarak bu şikayet azaltılır. Yaz aylarında serin ortamlarda bulunmak bu şikayetleri azaltır.

Kuaförlerin saç yıkama tekniği ile saçlarını yıkamaları önerilir. Yüz bölgesinde ise, ıslak mendil veya pamukla temizlik yapılabilir.

SOLUNUM: Ortası hava solunuma uyumlu boşluk olduğu tamponlar kullanılması ilk 7 günde burun solunumunda bir rahatlık sağlamaktadır. Tampon çıktıktan sonra yine sorun olmamasına rağmen yaklaşık 24 saat içinde reaktif bir ödem oluşmasından dolayı burun solunumu azalabilir. Burun açılıncaya ve nefesiniz normale dönünceye kadar, birkaç günden, birkaç haftaya uykunuzda rahatsızlık çekebilirsiniz. Ağzınızdan nefes almaya ihtiyaç duyduğunuz zaman, naneli şeker veya sakız çiğnemek ağzı nemli tutmaya yardımcı olur. Bu durum nefesinizi daha almanızı sağlayacaktır.

ŞİŞLİKLER VE MORLUKLAR: Burun ameliyatlarında oluşması normal bir durumdur. 36 saat buz uygulanması faydalı olur.Göz çevresi ödemleri 3 GÜNDE AZALIR. Sonrasında yanak alt belgesine yer değiştirebilir. Morluk çok nadir oluşur. Olursa 1-3 hafta içinde kendiliğinden kaybolur.Arnica kullanılabilinir.

PSİKOLOJİK BOYUTU: Estettik operasyonu olan biri hayattaki merkezi o bölge olmaktadır ve her daim ayna bakmakta ve dışardan yorum istemektedir. Bu işlere yeni başlamış cerrahiler endişeli, korkak ve obsesif davranışlar acemi cerrahları da etkilemekte ve süreci kontrol edilemeyen bir kısır döngüye dönüştürür. Burna odaklanma azaltılırsa, iyileşme daha hızlı olacaktır. Minor problemleroluşması durumunda daha sabırlı ve güçlü olunmalıdır. Aksi durumda daha dramatik sonuçlarla karşılaşılır.

SONUÇ: Doktor hastanın ne talep ettiğini bilmeli, ameliyatın olabilirliğini ve süreci hastaya doğru bir şekilde anlatmalı ve hasta da talimatlara uymalıdır.

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden 1998 yılında mezun oldum. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Plastik Cerrahi servisinde ihtisasımı tamamlayarak Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı oldum.
Çalıştığım her yerde hasta odaklı, insan ilişkilerini ön planda tutan ve çalışma arkadaşları ile uyumlu biri olarak bilinirim. Bütün bunların hepsi temel prensiplerimdir. Onbeşe yakın ulusal ve uluslararası bilimsel yayınım, Yirmiden fazla kongre katılımım ve ona yakın kongre etkinliğim bulunmaktadır. 2011’de board denkliğini aldım. Estetik ve maksillofasiyal operasyonlarına ayrıca bir ilgim oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesiyim.

Yorumlar

WhatsApp ile Hemen Ulaş!