Erkek Burun Hastası

Erkek Burun Hastası
RİNOPLASTİ, plastik cerrahinin en karmaşık ve uğraştırıcı ameliyatlarından biridir. Bu zorluk erkek hastalarda daha fazladır. Çünkü erkek hastalar daha çok şey bekler, ne istedikleriniz bilmezler ve muayene esnasında daha az dikkatlidirler. Gorney ise potansiyel problemli hastaları SİMON bekar (single), olgunlaşmamış kişi yapısı (immature), erkek (male), aşırı beklentisi olası (overexpecteted) ve kendini beğenmiş (narsist)) kısaltması ile göstermiştir. Genelde erkekler deformeleri konusunda kadınlardan daha az anlayışlıdırlar. Ayrıca istedikleri değişiklikleri de anlatmakta zorlanırlar. Bilgisayar görüntülenmesi hastanın, ameliyat beklenen sonuçlarını daha iyi anlamasına ve endişenin azalmasına olanak sağlar. Aynı zamanda yüz uyumunun önemini vurgular ve hastanın, cerrahi sonucunun belirlemesine olanak sağlar. Estetik olarak hoş bir yüz oluşturmak için yüz yapıları arasındaki belirlenmiş oranlar ve ilişkiler vardır. Kadın hasta için bu oranları ve kadın ile erkek arasındaki farkları kısaca açıklayalım: 1. Burunda herhangi bir deviasyon not edilmelidir. İki kaş arası ortasının dudak ortasına çekilen çizgiye göre değerlendirilmelidir. 2. Burun sırtı sınırları (iç nazal çizgi) erkeklerde kadınlara burun sırtı daha geniş ve daha az konkavdır. 3. Burun kemiği taban genişliği (burun dış çizgi) normal burun taban genişliğinin %70-80’ine denk gelmelidir. Burun tabanı aşırı daraltılırsa kadınsı bir görünüm yol açabilir. 4. Burun taban genişliği her iki göz arası aralığına eşit olmalıdır. 5. Burun kanat simetrisi değerlendirilmeli ve operasyon sırasında erkeklerde daha keskin sınırlarda olmasına dikkat edilmelidir. 6. Burun kanadı ile burun orta direği bir martı kanadı görünümünü uyandırmalıdır. 7.Erkekte burun kökü ile burun ucu arasında bir yayvanlık bulunmamalıdır. Yine de burun ucu arkasındaki bölge daha düşük olmalıdır. 8. Burun ucu arkasında hafif bir çukurlaşma normal kabul edilir. Erkekte olmayabilir. 10. Burun dudak açısı erkekte 90-95 derece olmalıdır.Bu açının daha fazla olması kadınsı buruna işaret eder. Önemli bir özelikte erkek hastaların burun derisi kalın olmaktadır ve sonuçları daha belirsiz olmaktadır. Her şeye rağmen iyi sonuçlar alındıkça erkeklerde burun estetiğine ilgisi artırmaktadır.

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden 1998 yılında mezun oldum. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Plastik Cerrahi servisinde ihtisasımı tamamlayarak Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı oldum.
Çalıştığım her yerde hasta odaklı, insan ilişkilerini ön planda tutan ve çalışma arkadaşları ile uyumlu biri olarak bilinirim. Bütün bunların hepsi temel prensiplerimdir. Onbeşe yakın ulusal ve uluslararası bilimsel yayınım, Yirmiden fazla kongre katılımım ve ona yakın kongre etkinliğim bulunmaktadır. 2011’de board denkliğini aldım. Estetik ve maksillofasiyal operasyonlarına ayrıca bir ilgim oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesiyim.

Yorumlar

WhatsApp ile Hemen Ulaş!