Jinekomasti

Jinekomasti

ERKEK MEMESİNİN aşırı gelişmesidir. Bir nevi 'kadınsı' meme görünümdür.

Patolojik olmayan fizyolojik denilen yeni doğan dönemde, ergenlikte ve yaşlılıkta görülür. Yeni doğanların %60’ında anneden bebeğe geçen ostrojen sayesinde fizyolojik JİNEKOMASTİ olmaktadır. Ergenlik döneminde erkeklerin % 64’u bu durumu yaşamaktadırlar. Yaşlılıkta % 30 oranında görülmektedir.

Başka bir semptom ve tanı yoksa bir sebep aramaya gerek yoktur.

Memedeki büyüme ne kadar bir sürede gerçekleştiği, ağrı-duyarlılık olması, belirli bir ilaç kullanımı, kilo artışı veya kaybı, simetrik olup olmadığı muayenede sorulmalı veya bakılmalıdır.

JİNEKOMASTİ'nin sebebi çoğu zaman bilinmektedir. JİNEKOMASTİ hastalarında öyküsünde semptom yoksa araştırmaya gerek yoktur.

Tedavisi cerrahidir ve cerrahi dışı bir tedavi seçeneği maalesef yoktur. Belirgin bir kitle yokluğunda (muayane ve ultrason ile tespit edilebilinir) liposuction uygunabilinir. Özellikle yağ dokusu fazlalığı olanlarda çok daha faydalı olur. VASER LİPOSUCTIONözellikle meme dokusu ve fibröz dokusu olanlarda VASER liposuction daha faydalı olmaktadır. Çünkü istenmeyen görüntüyü azatlığı gibi göğüs kasları şekli korunmaktadır Operasyon ortalama bir saat sürer. Hasta ertesi gün işine dönebilir. 3 HAFTA korse kullanımı önerilmektedir.

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden 1998 yılında mezun oldum. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Plastik Cerrahi servisinde ihtisasımı tamamlayarak Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı oldum.
Çalıştığım her yerde hasta odaklı, insan ilişkilerini ön planda tutan ve çalışma arkadaşları ile uyumlu biri olarak bilinirim. Bütün bunların hepsi temel prensiplerimdir. Onbeşe yakın ulusal ve uluslararası bilimsel yayınım, Yirmiden fazla kongre katılımım ve ona yakın kongre etkinliğim bulunmaktadır. 2011’de board denkliğini aldım. Estetik ve maksillofasiyal operasyonlarına ayrıca bir ilgim oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesiyim.

Yorumlar

WhatsApp ile Hemen Ulaş!