Liposuction Adaylarının Bilmesi Gerekenler

Liposuction Adaylarının Bilmesi Gerekenler
İdeal estetik sonucu elde etmek için hastanın BİLİNÇLENMESİ , plastik cerrah açısından da hasta seçimidir. Muayenede hastaların arzuları belirlenir. hasta vücudunun nelerinin değiştirmek isteği belirlenir. Cerrah tarafından nelerin yapılacağını ve yapılamayacağını gerçekçi bir şekilde anlatılır.Hastaların bir kısmı germe işlemlere (karın ve uyluk germe) gereksinim duyabilirler. Cerrah özellikle LİPOSUCTİON için ideal olmayan adaylar belirleyip bilinçli hareket etmelidir. Örneğin; 1. Mükemmeliyetçi hastalar 2. Beslenme problemi olan ağır depressif hastalar, 3. Kilo veremeyecek durumdaki çok kilolu hastalar ve cerrahinin bu sorunu gidermesi için beklentisi olanlardır. İdeal olan hastalar stabil vücut kilosu ile birlikte diyet ve egzersiz yapanlardır. sık sık kilo alıp verme hikayesi olanlar LİPOSUCTİON sonrası kilo alma açısından risk oluştururlar. En az 6-12 ay süre ile vücut ağırlığını koruması ve diyet ile egzersiz rejimini uygulaması gerekir. LİPOSUCTİON, obesite tedavisi için kullanılmamalıdır. Diyete dirençli ve genetik olarak birikmiş yağların uzaklaştırılmasında kullanılırız. Bu hastalarımızı detaylı olarak muayene ederiz.Problemli bölgeler muayenenin odak noktasını oluşturuyorsa tüm vücut kontörünü değerlendirilmesi yaparız. Sellülit ve asimetriler saptanır. Önemli ise hastanın dikkati bu bölgeye çekilir. Karın bölgesindeki fıtık, abdominal duvar gevşekliği, karın duvarının bütünlüğünü etkileyecek her durum dikkatlice tespit edilir. Nihai sonucu önemli derecede etkileyecekönemli fiziksel bulgulardan biri de hastanın deri kalitesidir. Derinin gevşekliği kalın deri işlem sonrası retrakte yani büzüşerek istenen sonuç daha kolay alınabilir.İnce deri ve deri çatlakları yeterli büzüşmeyi yapamayacağı için istenen sonuç alınamaz.

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden 1998 yılında mezun oldum. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Plastik Cerrahi servisinde ihtisasımı tamamlayarak Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı oldum.
Çalıştığım her yerde hasta odaklı, insan ilişkilerini ön planda tutan ve çalışma arkadaşları ile uyumlu biri olarak bilinirim. Bütün bunların hepsi temel prensiplerimdir. Onbeşe yakın ulusal ve uluslararası bilimsel yayınım, Yirmiden fazla kongre katılımım ve ona yakın kongre etkinliğim bulunmaktadır. 2011’de board denkliğini aldım. Estetik ve maksillofasiyal operasyonlarına ayrıca bir ilgim oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesiyim.

Yorumlar

WhatsApp ile Hemen Ulaş!