Liposuction Sonrası Süreç

Liposuction Sonrası Süreç

LİPOSUCTİON operasyonunda kişileri en kaygılandıran durum operasyon sonrası yaşayacağı süreçtir. Operasyondan kazanacağı sonuçlar bu kaygıları bastırmaktadır. Amacımız bu kaygıları yok etmek değil operasyon öncesi hastayı bilinçlendirmektir.

Beslenme: hasta operasyon 4-6 saat açlık sonrası sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmeye başlar.

İlk 24 saat sıvı takviyesi doktor tarafından belirlenir. İdrar çıkışı ve alınan yağ miktarına göre ayarlanır. Sonrasında hasta günlük ortamla 2500 cc su içmesi önerilir.

Hastanın evde kalorisi normal fakat vitamin, protein ve mineralarden zengin besinler tüketmesi önerilir. Kabızlık şikâyeti olmaması için lifleri gıdalarla beslenmesi önerilir.

Yürüyüş: Beslenmeden sonra hastanın önce oturması ve sonrasında en az 10 adımlık bir yürüyüş yapması istenir. Eğer anemi ve hipotansiyon mevcutsa yürüme ertelenebilir.

Emboli;Bacak toplar damarlarındaki pıhtının akciğer veya beyne göçü ile kalıcı hasar oluşabilir. Bu bilinenin aksine pıhtı yağ pıhtısı değil kan pıhtısıdır.

Operasyonda fazla yağ alınması, operasyon süresinin uzun sürmesi, sigara kullanımı, obesite varlığı, doğum kontrol hapları kullanılması, mevcut kalp-damar hastalıkları ve operasyon sonrası hareketsizlik  emboli ihtimalini artırır. Bunların varlığında ek tedbirler alınır. Çorap kullanımı, kan sulandırıcı kullanımı ve erken mobilizasyon ile emboli riski azaltılır.

Anemi: VASER LİPOSUCTİON ile kanama miktarı daha az olmaktadır. Fakat yine de fazla miktarda yağ aspirasyonunda kan değerleri kontrol edilir. Kan miktarı 8 mg/dl altında ise kan transfüzyonu düşünülür.

Korse kullanımı; operasyondan sonrasında vücudun şekillenmesi için gereklidir. Ayrıca ödemin kontrolu ve kanamanın sınırlanması açısından önemlidir. Korse giyilmesi zor olacak kadar sıkmalıdır. Hatta giyilmesi zor olmalıdır. Kötü korseler terletme ve kaşıtmaya neden olabilir.

Ödem geçtikten sonra korse bir küçük bedenle değiştirilmelidir. Korseler 3-4 hafta sürekli, sonrasında gün içinde aralılıkla giyilebilir.

Ekimoz (morluk); vaser liposucta morluklar çok az olmaktadır. Çoğunlukla korse katlantı yerinde olmaktadır, olan morluklarda 7-10 gün içinde geçmektedir.

İlaç kullanımı; hastalar evde ağrı kesiciyi 7 gün, antibiyotiği de 5 gün kullanır.

Masaj; 10 GÜN sonra lenf dranaj masajları yapılması uygundur. İyileşmeyi ve ödemin atılmasını hızlandırır. LENF DRENAJI dışında da yüreme egzersizleri masaj olarak kullanılır.

Akıntı; bazen sulu kana benzer sızıntı şeklinde akıntı olabilir. 3 GÜN devam edebilir.

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden 1998 yılında mezun oldum. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Plastik Cerrahi servisinde ihtisasımı tamamlayarak Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı oldum.
Çalıştığım her yerde hasta odaklı, insan ilişkilerini ön planda tutan ve çalışma arkadaşları ile uyumlu biri olarak bilinirim. Bütün bunların hepsi temel prensiplerimdir. Onbeşe yakın ulusal ve uluslararası bilimsel yayınım, Yirmiden fazla kongre katılımım ve ona yakın kongre etkinliğim bulunmaktadır. 2011’de board denkliğini aldım. Estetik ve maksillofasiyal operasyonlarına ayrıca bir ilgim oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesiyim.

Yorumlar

WhatsApp ile Hemen Ulaş!