Koruma Burun Estetiği Konsepti

Koruma Burun Estetiği Konsepti

PRESERVATION RINOPLASTI'yi kelime anlamı ile koruma rinoplastisidir. Bu konsept 10 yıl öncesinden başlamış ve şimdi de popüler olmuştur. Bu konseptin temelindeBURNA agresif olmayan ve mümkün olduğunca BURNUN bağlarını, kaslarını, kıkırdaklarını ve kemiğini hem fonksiyonel hem de yapısal koruma yöntemidir.

BURUN tam bir kompleks bir organdır; şekil ve işlevsellik birlikte seyreder.

Geleneksel rinoplasti de, BURUN kemerini düzeltmek çatının üstünden törpü veya keski ile BURUN çatısı çıkartırdık. Bu, iyi solunum için çok önemli olan o alanın anatomisini tahrip ederdik. Sonrasında ise bu bozulmuş anatomiyi onarmaya çalışırdık.Bazen şekil ve bazen de fonksiyonel olan bazı kusurlar ortaya çıkabiliyordu. 

Koruma rinoplastisinde, özel olarak tasarlanmış manuel mikro testereler veya ultrason testerelerle BURUN piramidin bacakları kesilerek kesilir, septumdan uzunca bir şerit çıkarılır. böylelikle tümBURUN kemeri indirilir. Sanki 10 katlık binanın 3 ara katı aradan çıkarmak gibi hayal edilebilir. Biz buna let-down yöntemi diyoruz.

Koruma rinoplasti let-down, push-down, kapalı BURUN tekniği ve subperiostal ve subperikondrial planlarda yapılan bir dizi tekniği içeren bir konsepttir.

BURUNfonksiyonları korumak BURUN estetiğinin temel bir yaklaşımı olmalıdır. BURUN yapısal olduğu kadar işlevsel bir organdır. Havayı ısıtır, soğutur, nemlendirir, tozunu alır. BURUN solunumu olmaz ise bu hava direk nazofarinkse ve akciğere fiziksel tahripler yapar. Geçmeyen faranjitler, sinüzitleri baş ağrıları oluşturur. Uyku kalitesi bozulur, buda günlük yaşam kalitesini bozar.

Bizim amacımız yaptığımız işlemlerle burnun mevcut fonksiyonlarını korumak veya olmayan fonksiyonu yeniden kazandırmaktır.

BURUN da internal valv denilen bir bölge vardır ki hatta elimizle bile kolayca test edebiliriz. Bu açının küçük bir değişikliği solunum sıkıntısı yaratır. Koruma BURUN estetiğinde BURUN sırtı anatomisi bozulmadığı solunum fonksiyon artar.

Fakat biz plastik cerrahlar nihai olmasa da süreç içinde bazı matematiksel kriterlerimiz mevcuttur altın oran gibi. BURUN uzunluğu, BURUNucu yüksekliği, BURUNalın, BURUNdudak açıları BURUN iç ve dış çizgisi ve yandan görünüşü. Bunlar dışında BURUN kendi içinde birçok estetik subünitleri mevcuttur. Bu unitlerin her birinin bir kişiliği vardır. Bazıları belirgin olmayı sever bazıları geri planda olmayı tercih eder. Bunlar definition değimiz burnun kişiliğidir. Bu subunitleri korumak veya kişiliğini artırmak koruma rinoplasti konsepti ile mümkündür.

Bizim amacımız sadece güzel bir BURUN yapmak değil kişiye güzellik katmaktır. BURUN yüzde merkezde duran bir organdır. BURUN yüzden bağımsız değerlendirilemez. BURUN estetiği olan hasta çoğu zaman başka işlemleri de eklem ister. Bunlar meme, liposuction gibi benzeri işlemler olabilir. Bunlar ameliyat suresini çok uzatmıyorsa yapılabilir.Ayrıca göz önünde bulunması gereken diğer bir konuda hastanın operasyon sonrası konforudur. Konfor bozulunca hastanın mobilizasyon azalır modu düşer. Komplikasyonlar artar.

Bazen de bizim ısrarla önerdiğimiz işlemler oluyor.Çene ucu işlemleri, yağ dolguları gibi. Bu işlemler kısa ve aynı zamanda güzellik imajına katkıda bulunacak işlemlerdir.

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden 1998 yılında mezun oldum. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Plastik Cerrahi servisinde ihtisasımı tamamlayarak Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı oldum.
Çalıştığım her yerde hasta odaklı, insan ilişkilerini ön planda tutan ve çalışma arkadaşları ile uyumlu biri olarak bilinirim. Bütün bunların hepsi temel prensiplerimdir. Onbeşe yakın ulusal ve uluslararası bilimsel yayınım, Yirmiden fazla kongre katılımım ve ona yakın kongre etkinliğim bulunmaktadır. 2011’de board denkliğini aldım. Estetik ve maksillofasiyal operasyonlarına ayrıca bir ilgim oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesiyim.

Yorumlar

WhatsApp ile Hemen Ulaş!