Vaser mi Lazer mi?

Vaser mi Lazer mi?

LİPOSUCTİON, bölgesel 'istenmeyen kilolardan kurtulmanın' en iyi yöntemidir. Liposuction kanül yardımıyla travmatik olarak yağ dokusunun serbestleme ve akabinde bu yağların dışarı çıkarılma işlemidir. Geleneksel liposuctionişleminde çıkarılan yağ volümünü kısıtlı olması ve ameliyat sonrası hasta konfor ve sonucun (morluk, ağrı, ödem, is-güç kaybı, cilt sarkmasının toparlanaması) tatminkar olmaması sebebiyle daha başka yöntemlerin arayışına yol açmıştır.

Bu sebeple liposuction işlemi için teknoloji devreye sokulup bazı operasyona yardımcı cihazlar üretilmiştir. Bu cihazlar 'lazer' ve 'ses dalgalarının' (VASER) kullanıldığı iki yöntem mevcuttur. Bu iki yöntemin bazı birbirine üstünlükleri değişiktir.

  1. VASER liposuction; en az 20 yıldırliposuction için kullanılan ve hiçbir plastik cerrahın dışlamadığı bir yöntemdir. Yağ dokularına spesifik etkisi mükemmel bir vücut şekillendirme yöntemidir. Ağrılı gelenekselliposuctionişlemlerine göre çok avantajı vardır. Bu yöntem sayesinde sinir, damar ve bağ dokusuna zarar vermez.

AVANTAJLARI; çok kısa bir süre de iyileşme, daha az ağrı, daha düzgün görünümün, daha az ödem olmasıdır.

Çıkarılan yağ dokularının greft olarak kullanılabilir olması en önemli avantajıdır.

Lazer liposuctiondaolduğu gibi enerji kullanım limiti yoktur ve bu sayede geniş alana ve büyük miktardaliposuctionyapılabilir(5000-7000 cc).

KARIN GERME OPERASYONUNA kombine edilebilir.

DEZAVANTAJILARI; çok nadir seroma oluşmasıdır. Bu cilt altında sıvı birikmesi olarak tanımlanbilinir. Erken korse kullanılması ile bu sorun engellenebilir.

  1. LASER liposuction: belirli dalga boylarında kullanılan cihazlar mevcuttur. Lazer liposuction ile hemen hemen hiç kanama olmadan, özellikli olarak yağ hücrelerini sıvılaştırarak etki gösterir.

AVANTAJLARI;cilt sıkılaştırmada daha iyi olduğu için gıdı ve kol bölgerinde kullanımında başarılıdır.

DEZAVANTAJLARI; enerji kullanımı sınırlı olduğu için geniş alanda kullanılması uygun değildir. Daha büyük yağ aspirasyonu için geleneksel yöntemlerle kombine etmek gerekir. Ayrıca sınırlı olsa da cilt yanıklarına neden olabilir.

Çıkarılan yağlar dolgu olarak kullanılmaz.

SONUÇ: Operasyonu yapan cerrahtır ve cerrahin tercihi her şeyden önemlidir. Teknolojinin bize sunduğu bu cihazlardan benVASER LİPOSUCTİON yöntemini daha çok benimsememe rağmen laser liposuction yöntemi bazı durumlarda da üstünlüğü olan bir yöntemdir.

Hasta olarak sizler cihaz ve yöntemden çok sonuca odaklanmanız gerekmektedir.

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden 1998 yılında mezun oldum. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Plastik Cerrahi servisinde ihtisasımı tamamlayarak Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı oldum.
Çalıştığım her yerde hasta odaklı, insan ilişkilerini ön planda tutan ve çalışma arkadaşları ile uyumlu biri olarak bilinirim. Bütün bunların hepsi temel prensiplerimdir. Onbeşe yakın ulusal ve uluslararası bilimsel yayınım, Yirmiden fazla kongre katılımım ve ona yakın kongre etkinliğim bulunmaktadır. 2011’de board denkliğini aldım. Estetik ve maksillofasiyal operasyonlarına ayrıca bir ilgim oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesiyim.

Yorumlar

WhatsApp ile Hemen Ulaş!