Yara Ve Yanık Tedavisi

Yara Ve Yanık Tedavisi

YANIK İZİ (SKARI) TEDAVİSİ

YANIK SONRASI oluşan yara bazı durumlarda normal deri ile kapanmayabilir. Yanık yarası derinliğine göre değişik iyileşme paternleri gösterir. 1. derece ve 2. dereceyüzeyel yanıklar normal deri ile kapanabilir. 2. derece derin ve 3. derece yanıklarda fibröz doku olarak adlandırılan skar doku ile iyileşir. Yanık skarı normalden ince (atrofik) olabileceği gibi anormal yara iyileşmesi sonucun kabarık (hipertrofik) de olabilir ve beraberinde pigmentasyon bozuklukları da olabilir.

Yanık skarı kozmetik bir sorun olduğu gibi ağrı, kaşıntı, eklem hareket kısıtlılığı gibi yaşam konforunu da bozan fonksiyonel bir problemdir.

Yağ greftleri, deri greftleme, cerrahi eksizyon, dermabrazyon, peeling uygulamaları, lazer uygulamaları denenmiştir. Şimdiye 5 yılöncesine kadar yüz güldüren sonuçlar olmamasına rağmen şimdi hastaları memnun eden tedavi protokulleri mevcuttur. Biz kliniğimizde lazer ve mikrofat uygulamasını yapmaktayız.

MİKROFAT

Otolog mikrofat kollojen üretimini tetikler akabinde deri kalınlığı ve kalitesi artar.Deri frajilitesi azalır, esnekliği ve derinin mobilitesi artar. Pigmentasyon bozukluğu düzelir, damarlanma artar. Bu etkilerin hepsini yağ dokusunda bulunan mezenşimal kök hücre sayesinde yapar. Derinin dermal tabakasını taklit eder, ideal bir mikro çevre oluşturur.

LAZER TEDAVİSİ

Çok farklı dalga boyuna sahip lazerler kullanılmasına rağmen en çok etkiyi nonablatif erbiyum lazer kullanılmaktadır. Fraksiyonel olarak kullanılır. 1550 mm dalga boyuna sahip enerji ile kolonlar şeklinde termal hasar oluşturulur ve sonrasında komşu sağlam doku rejenarasyona uğrayarak, dermal kalınlaştırır. Kollajen sentezi ve remodeling ile olmaktadır. 1937 nm dalga boyu talyum lazer ile skar üzerindeki pigmentasyon bozuklukları düzeltilmektedir. Wabiel ve arkadaşları hastalar % 90 fayda görmüştür.Bunların % 60 iyi derece fayda görmüştür. Hastaların% 80 inde renk bozukluğu deri kalınlığı ve esnekliği artmıştır.3 ay sonrada bu yara skarının iyileşmesinden hastaların dolayı özgüvenleri de artmıştır.

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden 1998 yılında mezun oldum. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Plastik Cerrahi servisinde ihtisasımı tamamlayarak Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı oldum.
Çalıştığım her yerde hasta odaklı, insan ilişkilerini ön planda tutan ve çalışma arkadaşları ile uyumlu biri olarak bilinirim. Bütün bunların hepsi temel prensiplerimdir. Onbeşe yakın ulusal ve uluslararası bilimsel yayınım, Yirmiden fazla kongre katılımım ve ona yakın kongre etkinliğim bulunmaktadır. 2011’de board denkliğini aldım. Estetik ve maksillofasiyal operasyonlarına ayrıca bir ilgim oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesiyim.

Yorumlar

WhatsApp ile Hemen Ulaş!