Meme Estetiğinde 3 Kritik Soru

Meme Estetiğinde 3 Kritik Soru

MEME BÜYÜTME en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir Memede çok değişik anatomik varyasyonlar ve çok sayıda ameliyat teknikleri olduğu için kafa karışıklığı çoktur.

Esas bu itibari ile meme şekillendirme operasyonudur. Arzu edilen meme şekline ulaşmada en kolay yöntem meme protezi yerleştirerek yapmaktır. Konunun kolayca anlaşılması için 3 soru soracağım.

MEME PROTEZİ nerden yerleştirilir? Yani kesi nereden yapılır?

Meme altından; en çok tercih edilen kesi yeridir. Buradan pektoral kas altı ve kas üstü planlarına kolaylıkla girilebilir. Görüş alanı daha geniş olduğundan operasyon daha güvenlidir.

Eğer meme başının seviyesi değişecekse ve meme alt kutbunda doku alınacaksa bu yöntem uygun olamayabilir.

Meme başı çevresinde; meme sarkması var ve meme başı yeri değişecekse bu yöntem uygundur.

Fakat meme dokusundan geçtiği için enfeksiyon riski ve kapsüller kontraksiyon riski daha fazladır.

Koltuk altından;koltuk altında yapmak çok mantıklı gelebilir. Çoğu zaman kapalı yapıldığı için kanama kontrolü çok iyi olmayabilir. Ayrıca her zaman kas altı yapılması gerekir.

Fakat endoskopik yöntem ile yapılırsa çok güvenilir bir yöntemdir.

Hangi plana protez yerleştirilmeli?

Pektoral kas altı;meme dokusunun altına kolumuzu yana kaldıran pektoral kas vardır. Bu kas yelpaze gibi meme altında yayılır. Bu kas alt kısımdan kaburgaya yapılan yerden ayrılarak oluşturulan cebe protez konulur. Daha ağrılıdır ve spor yapanlarda daha fazla olur. Zaten yeterli meme dokusu varken anatomik yapıyı bozmaya ihtiyaç olmayacaktır.

Pektoral kas üstü;kas üstündefasya altı nazikçe kaldırılır ve yapılan cebe protez konur. Özellikle meme sarkması olan yaşlı hastalar tercih edilir. Daha az ağrılıdır. Bu plana çoğunlukla anatomik protez tercih edilir.

Ne tip protez yerleştirilir?

Yuvarlak;ağırlık merkezi dairenin tam ortasındadır. Bu sebeple 2 tane parametre vardır. Biri çapı, diğeri projeksiyondur. Üst kutbu daha dolgun gösterir. Kas altı ve kas üstüne kullanılabilir.

Damla (anatomik);5 farklı değişkeni olduğu için daha estetik memeler yapılabilir. Meme üst kutbuna Kas altında pozisyon değişikliğine uğrayabilir. Kas üstü koymak daha güveniliridir.Düşük hacimde protezler daha büyük memeler elde etmek mümkün.

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden 1998 yılında mezun oldum. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Plastik Cerrahi servisinde ihtisasımı tamamlayarak Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı oldum.
Çalıştığım her yerde hasta odaklı, insan ilişkilerini ön planda tutan ve çalışma arkadaşları ile uyumlu biri olarak bilinirim. Bütün bunların hepsi temel prensiplerimdir. Onbeşe yakın ulusal ve uluslararası bilimsel yayınım, Yirmiden fazla kongre katılımım ve ona yakın kongre etkinliğim bulunmaktadır. 2011’de board denkliğini aldım. Estetik ve maksillofasiyal operasyonlarına ayrıca bir ilgim oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesiyim.

Yorumlar

WhatsApp ile Hemen Ulaş!