Mezoterapi

Mezoterapi (intradermal terapi, (üst tabaka)) tedavi edilmek istenen bölgeye minimal ilaç dozlarının intradermal veya topikal yolla enjekte edilmesi işlemidir. Mezoterapide tedavi edilen hastalığa bağlı olmak üzere değişen ilaçlar, vitaminler, doğal bitki ekstreleri, homeopatik ajanlar, bitkisel ve diğer bioaktif maddeler kullanılır. Mezoterapinin etkinliği uygulanan ürünün lokal etkisine ve yapılan enjeksiyonlar sonrasında refleks olarak endorfinlerin artmasına bağlıdır. Estetikte mezoterapi endikasyonları çok geniş̧ bir yer tutar. En sık kullanıldığı durumlar selülit, yüz gençleştirme, alopesi (saç kaybı), sikatris, stria, akne izleri, keloid ve yüzdeki enfeksiyon yaraların tedavisidir.

Mezoterapinin etkinliği uygulanan ürünün lokal etkisine ve yapılan enjeksiyonlar sonrasında refleks olarak endorfinlerin artmasına bağlıdır.Mezoterapi etkisini 3 farklı yolla gösterir. Bunlardan birincisi arteryel, venöz ve lenfatiklerden oluşan mikrosirkülasyonu artırması, ikinci; sinir sisteminin demiyelinize son uçlarını uyararak, son olarak da hedef dokuda yer alan immün hücreleri uyararak gerçekleştirir.

Mezoterapinin sistemik tedaviye göre avantajları arasında; mezoterapide tedavi edilmek istenen bölgeye çok daha az ilaç dozunun yeterli olması yer alır. İntradermal tedavi sonrası hedef dokudaki ilaç konsantrasyonu intramüsküler tedaviye göre çok daha yüksektir.

Lipoliz ve sellülit; Mezoterapi endikasyonları içinde en yaygın kullanılan alanınıdır. başlıca iki etken madde fosfotidilkolin ve deoksikolattır.Fosfotidilkolin soyadan elde edilen lesitin türevi bir maddedir. Lokalize yağ azalmasını nasıl sağladığı tam olarak bilinmemektedir. Literatürde fosfotidilkolinin kullanım endikasyonları arasında buffalo hörgücü (buffalo hump), lipom, submental yağ (gıdı) ve infraorbital yağ herniasyonu yer alır.AyrıcaKonjonktil, kofitol, fosfatidil kolin, deoksikolat, pentoksifilin, hyaluronidaz ya da kollagenaz; karnitin; kalsiyum piruvat; aminofilin ya da kafein; kumarin, enginar ekstresi, melilot ya da ginkobiloba, yohimbin, tiroksin (tiratrikol, triac), teofilin, koenzim-A, isoproterenol, benzopiron, buflomedil, , lidokain, kalsitonin, vitamin C kullanılır.

Yüz gençleştirme; en sık kullanılan mezoterapi ajanı hyaluronik asittir. Burada amaç dermal hidrasyonu ve fibroblast aktivasyonunu sağlayarak yeni kollajen üretimini arttırmaktırni arttırmaktır.Ayrıca X-ADN, , alfa-lipoik asit, lidokain, multivitamin (Vit A, B, C, E,K), tretinoin, aminoasitler, mineraller, koenzimler, organik silisyum (conjoctyl), DMAE (dimetilaminoetanol), prokain, buflomedil (fonzylane), glikolik asit, CRP 1000, glutatyon, piruvat

Saç dökülmesi; Literatürde bu konuda yayınlanmış̧ kontrollü bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak androgenetik alopesi, alopesi areata başta olmak üzere bir çok saç hastalıklarında mezoterapi baslarıyla uygulanmaktadır. Saçlı deri mezoterapisinde en sık kullanılan iki ajan finasterid ve minoksidildir.Bunlar dışında dutasterid, biotin, bepanthen, lidokain ve multivitamin kullanılır.

Uygulanmaması gereken durumlar; son dönem kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, antikoagülan tedavi alan hastalar, gebe ve emzirenler, ilaca karşı hipersensivitesi olanlar ve kanser tedavisi görenlerdir.

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden 1998 yılında mezun oldum. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Plastik Cerrahi servisinde ihtisasımı tamamlayarak Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı oldum.
Çalıştığım her yerde hasta odaklı, insan ilişkilerini ön planda tutan ve çalışma arkadaşları ile uyumlu biri olarak bilinirim. Bütün bunların hepsi temel prensiplerimdir. Onbeşe yakın ulusal ve uluslararası bilimsel yayınım, Yirmiden fazla kongre katılımım ve ona yakın kongre etkinliğim bulunmaktadır. 2011’de board denkliğini aldım. Estetik ve maksillofasiyal operasyonlarına ayrıca bir ilgim oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesiyim.

Yorumlar

WhatsApp ile Hemen Ulaş!